Upsite får støtte til digital klimasikring

Den danske softwarevirksomhed får innovationsfondsstøtte til at udvikle en løsning, der skal gøre det lettere for ejendomsejere at finde og håndtere klimarisici.

Anne Larsen, administrerende direktør i Upsite. Foto: PR.
Anne Larsen, administrerende direktør i Upsite. Foto: PR.

Klimarisikoanalyser af ejendomme kan i dag være både omfattende og manuelle. Data fra forskellige kilder bliver ofte samlet af eksterne rådgivere i rapporter og regneark, men det kan være svært at omsætte analyserne til konkrete beslutninger.

Det vil Upsite forsøge at ændre på, oplyser den danske softwarevirksomhed i en pressemeddelelse.

Virksomheden har fået en bevilling gennem Danmarks Innovationsfonds Innobooster-program til at videreudvikle den tekniske infrastruktur bag en digital løsning til klimarisici.

– Den tekniske udfordring er at bygge en infrastruktur, der ikke bare leverer data, men kan forstå sammenhængen mellem en bygnings karakteristika og de klimarisici, den er udsat for. Det kræver, at vi kan samkøre datakilder, der normalt ikke taler sammen, med en præcision, der gør resultaterne anvendelige i praksis, udtaler Anne Larsen, administrerende direktør i Upsite.

Målet er at samle geodata, bygningsdata og klimamodeller, så klimarisici kan vurderes både på den enkelte ejendom og på tværs af større ejendomsporteføljer. Oven på infrastrukturen skal kunstig intelligens blandt andet bruges til at gøre resultaterne mere anvendelige for ejendomsejerne.

Ambitionen er, at løsningen ikke blot skal vise, hvilke klimarisici en bygning er udsat for, men også hjælpe med at prioritere konkrete klimatilpasningstiltag ud fra bygningens forhold.

Ifølge Upsite skal det gøre klimarisiko til en mere integreret del af arbejdet med drift, vedligehold og investeringer frem for en analyse, der ender i en rapport.

Med Innobooster-støtten vil virksomheden nu videreudvikle teknologien med henblik på at kunne håndtere klimarisici på tværs af større ejendomsporteføljer.

AnnonceTilmeld Nyhedsbrev