Isometrisk afbildning af forslag til ny forplads og sideindgang med tilgængelighed for alle. Illustrationen afspejler et tidligt stade i projekteringsfasen. Illustration: Erik Brandt Dam Arkitekter.
Isometrisk afbildning af forslag til ny forplads og sideindgang med tilgængelighed for alle. Illustrationen afspejler et tidligt stade i projekteringsfasen. Illustration: Erik Brandt Dam Arkitekter.

Glyptoteket i København har fået 150 millioner kroner fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til Almene Formaal til restaurering af museets karakteristiske kuppel og vinterhave.

Pengene indgår i det omfattende projekt “Fremtidens Glyptotek”, der skal sikre museets fredede bygninger for fremtiden, oplyser fonden i en pressemeddelelse.

Donationen skal blandt andet bruges til at restaurere vinterhaven og kuplen, etablere en ny kaffesalon, modernisere café- og butiksområder samt skabe en åben studiesamling med skulpturer fra museets danske, franske og antikke samlinger. Derudover bliver de omkringliggende lokaler indrettet til formidling, undervisning og ophold.

Projektet er et af de største restaureringsprojekter i dansk museumshistorie. Ud over at bevare de historiske bygninger skal museet have opdateret tekniske installationer, forbedret indeklimaet og leve op til internationale standarder for udstilling og bevaring af kunst. Samtidig skal tilgængeligheden og publikumsfaciliteterne forbedres.

Tidligere i år modtog projektet også 750 millioner kroner fra Ny Carlsbergfondet og 750 millioner kroner fra Carlsbergfondet. Samlet har projektet et budget på 2 milliarder kroner, som også omfatter flytning og opbevaring af museets samlinger i et nyt magasin.

Forberedelserne er allerede i gang, og Glyptoteket forventer at lukke for publikum i 2028. Museet ventes at være lukket i mellem seks og otte år, mens den omfattende restaurering gennemføres.

AnnonceTilmeld Nyhedsbrev