
Ti husstande i boliger ejet af ejendomsselskabet Heimstaden i Vejle Kommune retter i VAFO.dk kritik mod deres udlejer.
Lejerne oplever blandt andet manglende vedligeholdelse og dårlig kommunikation.
Beboerne bor i boligområderne Mandelhaven i Børkop, Marielund i Vejle, Sofienlundsparken på Uhrhøj og på H.C. Monrads Vej i Grejs.
Flere fortæller, at problemerne har stået på i årevis, og at henvendelser ofte besvares sent eller gennem automatiske svar i udlejerens digitale system.
En 94-årig beboer, Margit Jensen, i Marielund fortæller desuden, at hun blev bedt om selv at rense sine tagrender, selv om hun ikke er i stand til det.
Ifølge lejerne opfordrer Heimstaden til, at beboeres henvendelser sker via udlejerens online beboersystem, men det er ikke en mulighed for Margit Jensen, fortæller hun VAFO.dk.
– Jeg kan ikke finde ud af det system. Jeg savner, at der kommer en vicevært ud indimellem, så der er nogen, man kan tale med, og som kan hjælpe med problemerne, siger hun til avisen.
Ifølge en aktindsigt har der siden 2023 været tolv sager mod Heimstaden i huslejenævnet i Vejle Kommune om blandt andet husleje og vedligeholdelse.
Heimstaden oplyser til VAFO.dk, at selskabet tager kritikken alvorligt. Nogle af de påtalte forhold er allerede blevet udbedret, mens andre fortsat behandles. Selskabet beklager samtidig sagen med den 94-årige lejer og oplyser, at en servicetekniker vil hjælpe hende.






















