
I februar 2023 godkendte byrådet i Køge helhedsplanen for Herfølge Bjergby, hvor der skal bygges 1.200 boliger samt forsamlingshuse, friskole, daginstitutioner og en smule erhverv.
Bag udviklingen af området står filmproducent Peter Aalbæk og hans kone, byplanlægger Lise Palm. De har i forbindelse med udviklingen af området allieret sig med Werk Arkitekter, Tegnestuen Vandkunsten og Schønherr.
Visionen er en bæredygtig bydel med mindre biltrafik, mere biodiversitet, en blandet beboersammensætning og mulighed for nye måder at bygge og bo på.
Helhedsplanen opdeler Bjergbyen i fire kvarterer, som bindes sammen af Fælleden, et sammenhængende grønt område.
Nu skal en ny lokalplan give byggeret til første etape af Lillesyd Kvarteret og Fælleden samt fastlægge de overordnede rammer for de øvrige kvarterer.
Lokalplanen dækker 32 hektar og omfatter blandt andet en fremtidig vejudvidelse og et område til regnvandsbassin. Den byggeretsgivende del af lokalplanområdet dækker et areal på cirka 7,5 hektar.
Første etape giver mulighed for 118 boliger, kontorer, serviceerhverv samt en daginstitution og en friskole. Området ligger i dag som et kulturlandskab med marker, læhegn og spredt bebyggelse, afgrænset af skov, mose, jernbane og Herfølge Stadion.

Bebyggelsen planlægges organiseret i mindre fællesskaber, såkaldte “Naboskaber”, med mellem 25 og 50 boliger i forskellige boligtyper.
Der bliver også områder med friere rammer for arkitekturen. Fælleden placeres i naturlige lavninger for at styrke det grønne miljø og reducere behovet for terrænregulering.
Regnvand skal håndteres lokalt, og lokalplanen stiller krav om tilstrækkelige arealer til bassiner, inden vandet kan ledes videre til Tangmosebækken.
Der skal også udarbejdes et tillæg til kommunens regn- og spildevandsplan, som er en forudsætning for, at lokalplanen kan realiseres. Samtidig stilles krav om, at regnvand fra tage skal kunne genbruges til toiletskyl eller tøjvask.
Gamle bygninger bevares

Lokalplanen udpeger en række bygninger som bevaringsværdige og fastslår, at de ikke må rives ned uden en særlig tilladelse.
Det gælder Lillesyd Forsamlingshus med de omkringliggende bygninger, en lade fra 1928 på Bjergvej 13, et mindre stråtækt landhus fra 1897 på Bjergvej 5A samt Bjerggården med stuehus og tre længer, der også blev opført i 1897.
Lokalplanen udlægger også et tidligere autoværksted på Bjergvej til offentlige formål som institutioner og kulturelle tilbud.
Lokalplanen er ikke i overensstemmelse med den gældende kommuneplan og kræver derfor et tillæg, som blandt andet justerer bebyggelsesprocenter, bygningshøjder og parkeringsnormer. Planerne er blevet miljøscreenet, og en miljørapport viser, at de vil have en neutral eller positiv påvirkning på de vurderede områder som natur, grundvand, trafik og klima.
Hvis lokalplanen sendes i høring, vil høringsperioden vare otte uger, og der afholdes borgermøde den 20. januar 2026.
Køge Kommune har samtidig modtaget et oplæg til en frivillig udbygningsaftale, hvor en grundejer bidrager økonomisk til blandt andet vejudbygning og cykelstier.
Det forventes, at udbygningen af hele Herfølge Bjergby vil strække sig over 20-25 år.






















