Med et nyt lovforslag vil politikerne fra den 27. september 2026 sikre, at virksomheder ikke bruge ord som ”grøn”, ”bæredygtig” eller ”miljøvenlig”, hvis de ikke kan dokumentere det.
Lovforslaget er en implementering af et EU-direktiv, oplyser Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.
Der findes mange mærkater og ord, der kan beskrive, at et produkt eller en virksomhed er miljøvenlig.
Men som forbruger kan det være svært at gennemskue, om der er tale om fup eller fakta, lyder det fra Erhvervsministeriet.
– Vi skal komme vildledende grøn markedsføring til livs. For konsekvenserne er langt mere vidtrækkende end at være skadeligt for vores miljø. Det er konkurrenceforvridende, og det stiller virksomheder, som rent faktisk er grønne, langt dårligere i konkurrencen, udtaler erhvervsminister Morten Bødskov (S).
– Derfor fremsætter vi nu et lovforslag, hvor vi stiller krav til, at der skal være handling bag ordene. Det skylder vi vores jord. Og det skylder vi forbrugerne. For det er helt afgørende, at arbejdet med den grønne omstilling ikke strander bag tom snak eller spil for galleriet.
Med lovforslaget vil det også være forbudt for en virksomhed at hævde, at den vil være klimaneutral i 2050, medmindre den kan fremvise en konkret plan for at nå dertil.