
En række isoleringsmaterialeproducenter og -leverandører er gået sammen om at stifte Brancheforeningen for Biobaserede Isoleringsmaterialer.
Det skriver brancheforeningen i en pressemeddelelse.
Bag foreningen står Nviro, ThermoflocDK, Wennerth Wood, NPI, Isodan og EcoCocon.
Carsten Lundh Olesen, administrerende direktør i Nviro, bliver forperson i foreningen.
– Foreningen er egentlig opstået på initiativ og forespørgsel fra andre aktører i branchen, som havde en væsentlig pointe i, at vi ville stå markant stærkere sammen. Derfor samlede vi repræsentanter fra en række isoleringsmaterialeproducenter og -leverandører, som også kunne se fordelene i at have et fælles sprog og én samlet stemme, udtaler Carsten Lundh.
– Det er nu resulteret i Brancheforeningen for Biobaserede Isoleringsmaterialer. Her stræber vi efter at blive et naturligt referencepunkt, når der skal vælges biobaseret isoleringsmateriale i Danmark, og vores vigtigste mål er at gøre biobaserede isoleringsmaterialer til et standardvalg i byggebranchen til fordel for miljøet, fortsætter Carsten Lundh Olesen.
Til en start består brancheforeningen af de seks virksomheder inden for området, som beskæftiger sig med alt fra papiruld og træfiber til hør og halm som isoleringsløsning.
– Men vi er naturligvis også åbne for mange flere nye medlemmer, der passer ind i den standard, vi ønsker. Jo flere vi er, jo stærkere står vi i forhold til at styrke dokumentationen og tilgængeligheden af materialerne, lyder det fra Carsten Lundh Olesen.
Sammen med Carsten Lundh Olesen bliver det Betina Voss, salgsansvarlig i ThermoflocDK, der med titlen næstforperson skal stå i spidsen for foreningen.
Om biobaseret isolering
Biobaseret isolering er fremstillet af naturlige og fornybare materialer som eksempelvis papiruld, træfibre, hamp eller hør.
Materialerne har ofte en lavere CO2-belastning sammenlignet med traditionelle isoleringsprodukter, da de ligesom træ binder CO2 fra luften og oplagrer kulstoffet.
Derudover er mange biobaserede isoleringsmaterialer genanvendelige og bionedbrydelige, hvilket reducerer affaldsmængden ved endt levetid.
Kilde: Brancheforeningen for Biobaserede Isoleringsmaterialer.