I stort set hele landet er boligpriserne højere end for fem år siden. Kun i Region Nordjylland har der været et fald i ejerlejlighedspriserne. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Priserne på både huse og lejligheder er over de seneste fem år steget med cirka 26 procent på landsplan, lyder det i en pressemeddelelse fra interesse- og arbejdsgiverorganisationen for blandt andet penge- og realkreditinstitutter.
Den gennemsnitlige kvadratmeterpris på huse var i fjerde kvartal 2024 på godt 17.900 kroner, mens den for lejligheder lå på næsten 35.740 kroner.
Det svarer til, at et gennemsnitligt hus på 140 kvadratmeter i fjerde kvartal 2024 blev solgt for 2,5 millioner kroner, mens en lejlighed på 80 kvadratmeter blev solgt for næsten 2,9 millioner kroner. I samme periode i 2019 var priserne henholdsvis knap 2 millioner kroner og 2,3 millioner kroner.
– De seneste fem år er boligpriserne steget mærkbart, udtaler Peter Jayaswal, direktør for Realkredit og ejendomsfinansiering.
– Coronakrisen satte for alvor gang i boligmarkedet, hvor mange danskere endte med at købe ny bolig. Det fik priserne til at stige ret markant. I årene efter fulgte en periode med store rentestigninger og stigende inflation. Det gav et lille fald i boligpriserne, der dog sidenhen er steget igen og har overgået niveauet fra Corona-perioden.
– Den stærke danske økonomi – med høj beskæftigelse og robust økonomi blandt husholdningerne – smitter af på boligmarkedet, der har klaret sig godt igennem krisetiderne.
Stor forskel på tværs af landet
Både huspriserne og lejlighedspriserne er steget mest i Region Hovedstaden – med 31-33 procent fra fjerde kvartal 2019 til fjerde kvartal 2024.
I den anden ende af skalaen er huspriserne i Region Nordjylland steget med godt 10 procent, mens salgspriserne på lejligheden over perioden er faldet en lille smule.
– Der har generelt været fremgang på boligmarkedet i hele landet, men der er alligevel relativt store forskelle på tværs af landet. Huspriserne er steget i alle regioner, men prisstigningen har været størst på Sjælland og i Hovedstaden. Den samme udvikling gør sig gældende på ejerlejlighedsmarkedet. Dog med den undtagelse, at priserne har fået et lille nøk nedad i Region Nordjylland, siger Peter Jayaswal.