Prisen på dansk landbrugsjord fortsætter med at stige og har i år taget et stort hop. Ifølge Danmarks Statistik er priserne steget 9,2 procent og ligger nu i gennemsnit på over 200.000 kroner per hektar for ejendomme større end 15 hektar – det højeste niveau siden finanskrisen.
Det skriver Nybolig Landbrug i en pressemeddelelse.
Efterspørgslen er høj både på ren jord og på landbrugsejendomme med bygninger, men der er store geografiske forskelle. På Lolland ligger priserne i nogle områder markant over gennemsnittet, mens man i andre dele af landet stadig finder lavere niveauer.
Palle Jespersen, medindehaver af forretninger på Fyn og Sjælland, observerer større omsættelighed og et generelt prisløft, men med meget store forskelle geografisk.
– Ren jord er ret nem at sælge, men priserne varierer en hel del. Er der bygninger med, afhænger meget af deres stand og anvendelse, udtaler han.
Flere mæglere forventer, at prisstigningerne fortsætter. Udbuddet ventes at falde, blandt andet fordi Grøn Trepart-aftalen trækker omkring 400.000 hektar landbrugsjord ud af drift. Det vil ifølge mæglerne øge presset på de resterende arealer. Dog peger nogle på, at priserne på sigt kan flade ud.
– På den korte bane vil tendensen nok fortsætte. Men allerede med det prisniveau, vi har nu, kniber det at forrente jorden, udtaler Morten Jacewicz fra Nybolig Landbrug Tønder.
– Så mon ikke at kurven flader ud på et tidspunkt? Renten er jo også en væsentlig faktor, især når jordprisen er så høj. Det kan godt være, at der på kort sigt kommer et rentefald, men den kan jo stige igen.
Også udenlandske landmænd viser stigende interesse for danske landbrug. Hollandske og tyske købere ser de danske priser som attraktive og tænker ofte på investeringer med et langsigtet perspektiv.
Samtidig melder mæglere om nye købere med store pengekasser, som opkøber jord til energiproduktion, skovrejsning eller klimaprojekter. Jord er blevet en knap ressource – og det driver priserne opad.
Ifølge Danmarks Statistik er værdien af landbrugsjord siden 2022 steget med omkring 30 procent, svarende til i gennemsnit 7,5 procent om året.























