Foto: Home, Aarhus / ©2020 Palle Peter Skov.
Foto: Home, Aarhus / ©2020 Palle Peter Skov.
AnnonceTilmeld nyhedsbrevet fra Dansk Byudvikling

Boligmarkedet viste fremgang i februar, hvor flere danskere skrev under på købsaftaler sammenlignet med måneden før.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Home.

Ifølge ejendomsmæglerkæden steg antallet af solgte villaer og rækkehuse steg med 1,5 procent, mens salget af ejerlejligheder gik op med 1,2 procent.

Det viser den seneste opgørelse fra Home Boligbrief fra Home og Danske Bank, der hver måned tager temperaturen på boligmarkedet.

Sommerhussalget havde ikke samme forårsstemning over sig i årets sidste vintermåned og gik tilbage med 6,8 procent.

– Boligmarkedet er kommet rigtig fint i gang. Det tyder på, at danskerne trods mere uro ude i verden fortsat ser positivt på det nære og trygge i boligen, siger Martin Wiesener, administrerende direktør i Home.

Tendenserne i Home Boligbrief er sæsonkorrigerede og baseret på et tre måneders glidende gennemsnit.

Flere boligsælgere og -købere på vej?

Samtidig blev der vist flere ejerlejligheder, 0,5 procent flere fremvisninger, og 3,2 procent flere sommerhuse, mens der var 2,1 procent færre fremvisninger af villaer, viser Homes tal.

Ejerlejlighedspriserne steg med 2,4 procent, mens sommerhuspriserne gik op med 1 procent. For husene fulgte priserne dog ikke helt med den øgede handelsaktivitet. På landsplan faldt prisen på villaer og rækkehuse med 1,7 procent fra januar til februar.

Med stigende lønninger, lav inflation og faldende renter er der lige nu gode udsigter på boligmarkedet – også for boligejerne, som overvejer at sælge – hvor især udbuddet af lejligheder er lavt, fremhæver Home.

Region Hovedstaden: Lejligheder trækker op

I Hovedstadsområdet var der fremgang i både fremvisninger og handler af ejerlejligheder. Antallet af fremvisninger steg med 9,8 procent, og salget af lejligheder steg med 1,7 procent fra januar til februar.

Priserne i hovedstadsregionen udviklede sig mere stabilt end på landsplan. Huspriserne steg her med 1,3 procent, mens ejerlejlighederne gik op med 1,5 procent. I Københavns Kommune var prisstigningen en smule lavere, med 0,9 procent.

For villaer og rækkehuse var billedet mere blandet. Antallet af solgte huse faldt en smule (-0,5 procent), ligesom der var en marginal tilbagegang i antallet af fremvisninger (-0,2 procent).

Udvikling på landsplan fra januar til februar 2025

Fremvisninger

Boligtype Ændring
Villaer og rækkehuse -2,1 procent
Ejerlejligheder +0,5 procent
Sommerhuse +3,2 procent

Solgte boliger 

Boligtype Ændring
Villaer og rækkehuse +1,5 procent
Ejerlejligheder +1,2 procent
Sommerhuse -6,8 procent

Salgspriser

Boligtype Ændring
Villaer og rækkehuse -1,7 procent
Ejerlejligheder +2,4 procent
Sommerhuse +1,0 procent

Kilde: Home og Danske Bank, Home Boligbrief for februar 2025.

Tilmeld nyhedsbrevet fra Dansk Byudvikling