Stor interesse for 70 nye rækkehuse i Randers

Birch Ejendomme står bag byggeriet af 70 nye rækkehuse i Haslund ved Randers, og der meldes om god efterspørgsel på boligerne.

Birch Ejendomme er i gang med at bygge 70 rækkehuse med to-fire værelser i projektet Haslund Have, og onsdag var der ifølge Randers Amtsavis rejsegilde på byggepladsen.

Udlejningen af 26 rækkehuse i første etape er i gang, og ifølge avisen er der god efterspørgsel på de kommende boliger.

– Interessen er fornuftig. Folk i Randers kender os og hører om projektet fra mund til mund, fortæller udlejningschef Steen Bøgild Paulsen fra Birch Ejendomme til avisen.

Birch Ejendomme står bag de nye rækkehuse i Haslund Have.
Birch Ejendomme står bag de nye rækkehuse i Haslund Have.

Aktuelt er ni rækkehuse blevet udlejet, mens et enkelt er ved at blive udlejet.

Dermed er der i første etape fortsat 16 ledige rækkehuse. De er mellem 67 og 113 kvadratmeter store og udlejes til priser på mellem 7.700 og 11.350 kroner i månedlig husleje.

I tilknytning til rækkehusene er der opsat otte ladestandere til elbiler, og Birch Ejendomme lokker desuden med, at der inden for en radius af tre kilometer er skole, daginstitution og indkøbsmuligheder.

Motorvejen er blot to kilometer væk hvis du skal mod nord, mens der er mindre end seks kilometer til motorvejstilkørslen mod Aarhus. Der er seks kilometer til Randers C og fire kilometer til Randers Storcenter.

Tilmeld nyhedsbrevet fra Dansk Byudvikling