
Et nyt samarbejde mellem Guldborgsund Kommune, fonden Det Classenske Fideicommis og Falsters Kyst skal realisere “et stort udviklingspotentiale på Nordøstfalster”, skriver Guldborgsund Kommune i en pressemeddelelse.
De tre parter har i samarbejde med arkitektfirmaet Norrøn lavet en fælles visionsplan, og en række konkrete projekter er allerede på vej.
– Det her har potentiale til at blive et af kommunens allerstørste udviklingsprojekter. Det er et meget stærkt hold, der står bag, og ambitionerne er store, udtaler formand for Teknik, Klima og Miljøudvalget Jesper Blomberg (M).
Udviklingsarbejdet sker i tæt samarbejde med lokale aktører og frivillige og samles under overskriften Vores Nordøstfalster. Visionsplanen koordineres politisk af Teknik-, Klima- og Miljøudvalget samt Landdistrikter-, Kultur- og Fritidsudvalget.
– Et samarbejde på tværs af kommune, erhvervsliv og lodsejere er et solidt fundament for at lykkes med den her opgave, hvor alle bidrager med deres kompetencer for at løfte en klar fælles ambition. Det vil skabe en meget synlig og mærkbar forandring for området, udtaler Jesper Blomberg.
Havnene i Hesnæs og Stubbekøbing bliver centrale omdrejningspunkter i udviklingen.
I Hesnæs er genopbygning af havnen i gang, mens der samtidig satses på flere turismetilbud og overnatningsmuligheder.
– Havnen i Hesnæs er helt central at få i spil som et turistmål for området. Mens kommunen genopbygger selve havnen, så skibene igen kan strømme til, så investerer vi i turistdelen på land, udtaler godsforvalter Jannik Houmann fra Det Classenske Fideicommis.
– Vi vil gerne udvikle området med fokus på flere overnatningsmuligheder og andre turismetiltag. Allerede i 2026 forventer vi, at havnen er tilbage i drift, så den igen kan summe af liv.

I Stubbekøbing skal nye initiativer styrke både havnemiljøet og områdets tiltrækningskraft.
Der er større potentialer end parterne selv på nuværende tidspunkt har midler til at udvikle. Derfor bliver der også et fokus på fondsansøgninger i samarbejdet.
– Vi fået positive tilkendegivelser for projektet hos de fonde, vi allerede har været i kontakt med, siger direktør for Falsters Kyst Kim Rahbek.
– De ser mulighederne, fordi vi har så bredt et samarbejde, og ikke mindst et område med store potentialer. Hvis vi lander de midler, som vi drømmer om, så er der virkelig nogle store projekter, som kan blive til virkelighed. Det bliver en meget spændende tid for området, og vi glæder os til at være en del af det.
Projekterne forventes gennemført i perioden 2025-2029.