Kort nyt: Aarhus har mistet 300 butikker

Arkitektfirma i Aalborg flytter i nye lokaler, tidligere købmandsgård udbydes med både boliger og erhverv, og udvidelser af haller og energianlæg.

Gågade i Aarhus. Foto: Dansk Byudvikling.
Gågade i Aarhus. Foto: Dansk Byudvikling.

Aarhus Kommune har i dag 1.253 butikker, hvilket er omkring 300 færre end for tolv år siden.

Det viser en ny rapport fra Cowi ifølge Århus Stiftstidende.

Faldet svarer til cirka 20 procent, men betyder ikke, at handelslivet er i tilbagegang. Omsætningen er nemlig stort set uændret og ligger nu på 20,85 milliarder kroner. Samtidig er butikkerne blevet større, og kædebutikker fylder mere og står for omkring halvdelen af detailhandlen.

Udviklingen har ændret bybilledet. Mange tidligere butikslokaler rummer i dag caféer, restauranter og serviceerhverv, og midtbyen er i højere grad blevet et sted for oplevelser end for indkøb. Samtidig er antallet af små, selvstændige butikker faldet markant.

Annonce

Arkitektfirma i Aalborg flytter i nye lokaler

Arkitektfirmaet Arkitektfirmaet Nord har taget hul på en ny fase med både generationsskifte og flytning til nye lokaler i Aalborg. Efter en årrække i Kjellerupsgade er tegnestuen nu rykket til Hobrovej, hvor den er blevet en del af erhvervsområdet Urban i et tidligere bryggeri.

Flytningen sker som led i en strategisk udvikling, hvor virksomheden samtidig har udvidet partnerkredsen. Ifølge tegnestuen skal kombinationen af erfaring og nye kræfter styrke virksomhedens faglige profil og skabe grundlag for videre vækst.

De nye lokaler ligger fortsat tæt på midtbyen, men i anderledes omgivelser med fokus på transformation og genanvendelse. Tegnestuen har indrettet sig på tredje sal med udsigt over Skovdalen og Kærby i lyse og åbne kontormiljøer, der skal understøtte både fordybelse og samarbejde.


Tidligere købmandsgård udbydes med både boliger og erhverv

En markant ejendom på Torvet 1 i Ansager er sat til salg. Ejendommen, der lokalt er kendt som Købmandsgården, udbydes af Falk Ejendomme, skriver JyskeVestkysten.

Bygningen har tidligere været købmandsbutik og senere huset både en legetøjsforretning samt Ansager Radio og TV.

I dag rummer ejendommen tre boliglejemål på 82, 111 og 147 kvadratmeter samt et erhvervslejemål på 210 kvadratmeter. Erhvervsdelen er udlejet til caféen Vingaarden.

Ejeren angiver en pris på omkring 2,5 millioner kroner afhængigt af vilkårene. Det svarer til et forventet afkast på cirka 6,6 procent.

Over 20 potentielle købere har kort efter salgsopslaget, der er lagt op på Facebook, vist interesse i at få yderligere oplysninger, skriver JyskeVestkysten.


Udvidelser af haller og energianlæg

Egedal Byråd skal snart tage stilling til et forslag om at sende en ny lokalplan for Smørum Idrætsområde og Smørum kraftvarme i offentlig høring i otte uger.

Lokalplanen lægger op til en omfattende udvikling af idrætsområdet, hvor der kan opføres nye haller i op til 2 etager og 12 meters højde. Der udlægges byggefelter på cirka 2.000 og 4.200 kvadratmeter, samtidig med at eksisterende parkeringsarealer udvides og nye etableres. Beplantning og stier bevares og suppleres, og der åbnes mulighed for terrænregulering, tilskuerfaciliteter og bedre adgangsforhold.

Sideløbende ønsker Smørum kraftvarme at udvide sit anlæg med blandt andet en akkumuleringstank på op til 18,5 meters højde. Udvidelsen kræver, at kommunen sælger et areal på cirka 1.800 kvadratmeter fra idrætsområdet. Samtidig hæves bebyggelsesprocenten for kraftvarmeområdet fra 25 til 40 for at sikre fremtidig kapacitet.

Kommuneplantillægget justerer også rammerne for området, blandt andet ved at hæve den maksimale bygningshøjde i idrætsområdet fra 10 til 12 meter.

Planen har været behandlet tidligere, men blev sendt tilbage for at få indarbejdet flere bæredygtighedshensyn.


Ny høring om S-togsværksted i Vinge

Frederikssund Kommune sender lokalplanen for et nyt S-togsværksted i Vinge i en supplerende høring på fire uger.

Planforslaget og miljøvurderingen er uændret, men høringen skal give adgang til baggrundsnotater, blandt andet efter fokus på støj i de tidligere 50 høringssvar.

Alle høringssvar indgår i den videre behandling, inden byrådet tager endelig stilling efter sommerferien.

Værkstedet skal i totalentreprise opføres af MT Højgaard.


Normal åbner ny butik i Espergærde

Den danske detailkæde Normal udvider igen og åbner senere i 2026 en ny butik i Espergærde.

Den præcise åbningsdato offentliggøres senere på året.

Normal åbnede sin første butik i Danmark i 2013 og har i dag mere end 160 butikker i landet. Kæden forventer at fortsætte udbygningen af sit butiksnet i de kommende år.

I alt har kæden mere end 1.000 butikker fordelt på 11 europæiske lande.


Næstveds kulturliv kan løfte turismen

Ny analyse peger på stærk borgerdeltagelse og stort potentiale for flere besøgende.

En ny analyse fra Kulturens Analyseinstitut viser, at Næstved har et aktivt kulturliv med høj borgerdeltagelse, især blandt børnefamilier. Billedkunst, festivaler og street art står særligt stærkt, og netop street art og graffiti fremhæves som en styrkeposition med potentiale for både national og international synlighed.

Analysen peger samtidig på behov for bedre synlighed af tilbuddene og på, at mange borgere søger kultur uden for kommunen. Samlet vurderes kulturen at have et betydeligt potentiale for at tiltrække flere turister og styrke bylivet.


AnnonceTilmeld Nyhedsbrev