Boligudlejningsejendommen Rådmandsgaarden på Rådmandsgade 8-14 på Nørrebro i København er blevet solgt.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Lintrup & Norgart, som har formidlet salget i en “off market”-handel.
Sælger er IWH Ejendomme, mens køber er Kjøbenhavns Boligejendomsselskab i samarbejde med Fokus Nordic.
– Jeg valgte at sælge ejendommen, fordi det var det rette tidspunkt i forhold til ejendommens udviklingsstadie, og jeg ser nye spændende muligheder i markedet, udtaler Ian Winther-Høiland fra IWH Ejendomme.
– Endnu en gang har Stig Lintrup fra Lintrup & Norgart håndteret processen professionelt og med stor markedsindsigt. Stig fandt hurtigt den rette køber og sikrede en smidig proces fra start til slut. Det glæder mig, at ejendommen nu er i erfarne hænder, der vil fortsætte den gode relation til lejerne.
Ifølge Fokus Nordic er ejendommen bygget i 1890, og den rummer 40 lejligheder.
Ejendommen er handlet i en selskabshandel, og den er derfor ikke tinglyst. Ifølge Lintrup & Norgart er der tale om en handel til et trecifret millionbeløb.
I den seneste årsrapport fra selskabet bag ejendommen er den bogført til en værdi på godt 157 millioner kroner.
Lintrup & Norgart har også formidlet salget af Ian Winther-Høilands 444 kvadratmeter bolig- og butiksejendom på Gothersgade til en privat investor for et tocifret millionbeløb.
Erhvervsmæglerfirmaet oplyser, at markedet for ejendomshandler i København har fået en stærk start på 2025. Der er stadig mange aktive investorer, der søger at gøre en god handel, skriver Lintrup & Norgart.