
Der kan være et nyt datacenter på vej til Vejen Kommune, skriver JyskeVestkysten. Kommunen oplyser til avisen, at der er interesse for at etablere et datacenter i tilknytning til Energipark Holsted, hvor flere energiprojekter også er under udvikling.
Det er selskabet Energigårdene, som har ansøgt om at udvikle grundlaget for et datacenter i området. Selskabet arbejder desuden med planer om blandt andet solceller, vindmøller, batterianlæg og brintproduktion.
Målet er at tiltrække virksomheder, som senere kan stå for driften af anlæggene, men det er endnu ikke oplyst, hvem der konkret kan blive operatør af et datacenter ved Holsted.
Energigårdene blev stiftet i 2023 og ledes af den tidligere konservative borgmester på Frederiksberg, Simon Aggesen. Selskabet har foreløbigt begrænset erfaring med færdiggjorte projekter, men arbejder blandt andet med energiprojekter på godser på Sjælland.
Interessen for datacentre i Vestjylland er stigende, og flere internationale virksomheder har de seneste år vist interesse for at etablere sig i området.
Samtidig er der voksende debat om kapaciteten i det danske elnet. Ifølge klima- og energiminister Lars Aagaard bør datacentre i en presset situation prioriteres lavere, da de kan lægge beslag på store mængder strøm.
Det statslige selskab Energinet har samtidig vurderet, at der er så stor efterspørgsel på elnettet, at det kan tage mange årtier at udbygge kapaciteten tilstrækkeligt.
Vejen Kommune forventes at arbejde videre med planerne, men der er endnu ikke truffet beslutning om projektets realisering.























