I en milliardhandel køber AKF og Sampension hotelejendommen, hvor Comwell Copenhagen Portside Dolce by Wyndham ligger, af AP Ejendomme og den finske pensionskasse Keva. Foto: Colliers.
I en milliardhandel køber AKF og Sampension hotelejendommen, hvor Comwell Copenhagen Portside Dolce by Wyndham ligger, af AP Ejendomme og den finske pensionskasse Keva. Foto: Colliers.
AnnonceTilmeld nyhedsbrevet fra Dansk Byudvikling

I Nordhavn i København skifter en af hovedstadens store hotelejendomme nu hænder. Den 1. maj overtager AKF og Sampension ejendommen, hvor Comwell Copenhagen Portside Dolce by Wyndham ligger, fra AP Ejendomme og den finske pensionskasse Keva.

Transaktionen, hvor Colliers har rådgivet, er blandt de største og mest betydningsfulde på det danske ejendomsmarked i år til dato, lyder det i en pressemeddelelse fra erhvervsmæglerne.

Med en samlet investering på omkring 1 milliard kroner køber AKF og Sampension hotelejendommen med 484 værelser, konferencefaciliteter og direkte adgang til både metro og havnefront.

Købet er led i endnu et skridt i strategien om at opbygge en fælles portefølje mellem de to aktører, der allerede omfatter hotelejendommen, hvor Comwell Køge Strand ligger, og det kommende projekt Fremtidens Brøndby Strand.

Hotellet blev udviklet og bygget i 2021 af Nordstern (tidligere KPC) med Arkitema som arkitekt. Ejendommen på Alexandriagade dækker over 25.000 kvadratmeter.

Comwell Hotels skal fortsat drive hotellet i Københavns Nordhavn.

– Comwell Copenhagen Portside er et af vores populære byhoteller – både blandt danske og internationale gæster. Vi glæder os over, at ejendommen med AKF og Sampension får et ejerskab med solidt kendskab til branchen og stor forståelse for vores måde at drive hotel på. Vi ser frem til at fortsætte udviklingen i samarbejde med ejendommens nye ejere, udtaler Peter Schelde, administrerende direktør i Comwell Hotels.

Ifølge Peter Winther, Executive Director hos Colliers, markerer handlen, at dansk institutionel kapital for alvor er tilbage på markedet.

– Vi ser en tydelig styrkelse af interessen fra danske investorer, særligt i attraktive og fremtidssikrede områder som Nordhavn, siger Peter Winther.

– Det var på mange måder en ganske kompleks transaktion med både AP og en finsk investor som sælgere, og ligeledes to investorer i et joint venture på købersiden. Der er derfor god grund til at takke både sælgerne og køberne for et yderst professionelt og konstruktivt forløb.

Ifølge Colliers vidner AKF og Sampensions investering i hotelejendommen om en stigende tro på Nordhavn som et investeringsområde på niveau med Indre By.

Udviklingen er ifølge Peter Winther er et tegn på, at Nordhavn er ved at manifestere sin position som en af hovedstadens mest attraktive beliggenheder, som investorerne for alvor retter blikket mod.

– Hotellet er placeret midt i en bydel, der både summer af erhverv, international turisme og lokalt liv – og det er netop i det spændingsfelt, vi ser langsigtet værdi. Samarbejdet med Sampension er en styrke, og Comwell er en erfaren og tillidsvækkende operatør, som vi har haft et mangeårigt samarbejde med. Af samme grund er vi i AKF utrolig glade for handlen, udtaler Ino Dimsits, administrerende direktør i AKF.

Det danske hotelmarked nåede nye højder i 2024 med en imponerende vækst i antallet af hotelovernatninger. København cementerede sin position som landets største hotelmarked og tegnede sig alene for over 40 procent af de samlede overnatninger på landsplan.

København adskiller sig fra resten af Danmark ved at tiltrække en overvægt af udenlandske hotelgæster. I 2024 tegnede udenlandske gæster sig for to tredjedele af alle overnatninger i byen, med amerikanske besøgende i front.

Hotelmarkedet står ifølge Colliers stærkt ved indgangen til 2025 med rekordmange hotelovernatninger for tredje år i træk samt historisk høj omsætning per værelse, drevet af vedvarende forbedringer i værelsesbelægningen.

Fakta om ejendommen

  • Adresse: Alexandriagade 1, 2150 Nordhavn
  • Opført: 2021
  • DGNB-sølv og energimærke A2020
  • Omfang: 25.000 kvadratmeter fordelt på kælder og 6 etager med 484 værelser, konferencecenter, bar og restaurant.

Kilde: AKF.

Tilmeld nyhedsbrevet fra Dansk Byudvikling