Jordforurening fundet i Stenlængeområdet

En mistanke om jordforurening i Stenlængeområdet er nu blevet bekræftet efter omfattende undersøgelser, oplyser Næstved Kommune.

Undersøgelser i Stenlængeområdet i den nordøstlige del af Næstved har bekræftet, at stort set alle grunde i første etape er ramt af jordforurening med knust asfalt.

Det er Niras, der har foretaget undersøgelsen, skriver Næstved Kommune i en pressemeddelelse.

Forureningen findes primært i yderkanten af matriklerne ud mod veje og fortove, men på tre grunde har spredningen vist sig mere omfattende.

– Nu har vi fået afdækket omfanget af jordforureningen med knust asfalt, og vi har konstateret, at det er langt de fleste grunde, der er omfattet, udtaler Morten Reuber Nielsen, Centerchef i Center for Ejendomme og Indkøb.

Han oplyser, at alle grundejere har fået målrettet individuel information om resultaterne af undersøgelserne.

– Vi tager fortsat sagen meget alvorligt, og derfor er der nu lagt en plan for oprensning for hver berørt matrikel. Det er et omfangsrigt arbejde, men det er afgørende, at oprensningen bliver grundig, siger Morten Reuber Nielsen.

I første omgang skal Næstved Kommune finde en entreprenør til opgaven, og dette skal ske efter gældende tilbuds- og udbudsregler for offentlige myndigheder, så Næstved Kommune kan sikre fuld reetablering efter oprensningen.

Om Stenlængeområdet første etape

Stenlængeområdets etape 1 omfatter 10 storparceller og 62 parcelgrunde.

Om forureningen på parcelgrunde

Ved anlæg af veje og fortov bliver knust asfalt udlagt som bærelag. For at holde bæreevnen på fortovet/vejen, bliver laget af knust asfalt og beton lagt bredere i bunden.

I de tilfælde hvor skel og kant mellem eksempelvis fortov og matrikel er det samme, vil bundlaget af knust asfalt og beton ligge på den forkerte side af skel og dermed på parcelgrunden.

Hvor langt inde bundlaget af den knuste asfalt og beton er lagt på den enkelte matrikel afhænger af forskellen i terræn mellem vej/fortov og matrikel.

Om knust asfalt

Knust asfalt og beton fungerer som bærelag, når man skal anlægge en vej, en parkeringsplads, en ny indkørsel, fortov eller en gårdsplads. Det kan også bruges til at reparere huller i asfaltveje. Knust asfalt og beton har en høj bæreevne og kan klare tung trafik.

Kilde: Næstved Kommune.

Tilmeld Nyhedsbrev