Midtjyske boligselskaber fusionerer

De to almene boligselskaber Bomiva og Bomidtvest fusionerer i sommeren 2026 til et samlet selskab med 5.200 boliger.

AnnonceTilmeld nyhedsbrevet fra Dansk Byudvikling

Direktør i Bomiva, Ulla K. Holm, går 30. juni 2026 på pension, men inden da har hun en stor opgave foran sig.

Det almene boligselskab fra Skive fusionerer nemlig med virkning fra den 1. januar 2026 med Bomidtvest fra Ikast.

Det oplyser de to almene boligselskaber i en pressemeddelelse.

Baggrunden for fusionen en strategisk analyse, der er blevet gennemført af en ekstern konsulent. Analysen peger entydigt på, at en fusion er den mest ansvarlige og langsigtede løsning, oplyser selskaberne.

–  Den lokale forankring er afgørende. Derfor vil der fortsat være udlejnings- og viceværtfunktionen i Skive, udtaler Bomivas bestyrelse.

–  Beboerdemokratiet bevares og styrkes, og samarbejdet med lokale håndværkere fortsætter som hidtil.

Bomidtvest med hovedsæde i Ikast, har afdelinger i store dele af Midt- og Vestjylland og vil efter fusionen have i alt cirka 5.200 boliger.

Fusionen blev vedtaget på repræsentantskabsmøderne i Bomiva den 7. maj og i Bomidtvest den 15. maj 2025.

Herefter igangsættes implementeringsarbejdet, så fusionen kan træde i kraft den 1. januar 2026.

Tilmeld nyhedsbrevet fra Dansk Byudvikling