Nordsjællandsk udvikler bag sydsjællandsk sommerhusområde

Med åbningen af Femern-forbindelsen forventes flere turister i området, hvor ejendomsudvikler står bag planen 46 nye sommerhuse.

Næstved Kommune forventes snart at sende planerne for et nyt sommerhusområde ved Karrebæk Fjord i offentlig høring.

Projektet med navnet Saltø Strandhuse omfatter op til 46 sommerhuse ved Karrebækvej lige overfor De Hvide Svaner Camping.

Området strækker sig over et areal på 6,1 hektar, hvoraf cirka 3,8 hektar er udlagt til sommerhusområde i et landsplandirektiv.

I et lokalplanforslag lægges der op til, at sommerhusene må opføres i én etage på grunde, der skal være mindst 500 kvadratmeter store.

De enkelte sommerhuse må maksimalt have et bruttoetageareal på 160 kvadratmeter. Sommerhusene skal bygges i traditionel stil med træfacader og saddeltage, og der vil blive etableret støjvolde for at mindske trafikstøjen fra Karrebækvej og Skælskørvej. Der bliver vejadgang til sommerhusområdet fra Skælskørvej.

Området er i dag landbrugsjord uden bebyggelse og er udpeget som udviklingsområde i et statsligt landsplandirektiv, hvilket betyder, at planerne skal være endeligt vedtaget senest den 15. januar 2026.

Nyt sommerhusområde ved Karrebæk Fjord er på tegnebrættet. Illustration: Saltsø Strandhuse.
Nyt sommerhusområde ved Karrebæk Fjord er på tegnebrættet. Illustration: Saltsø Strandhuse.

Som en del af processen bliver et eksisterende, men uudnyttet sommerhusområde ved Mindegabet på Enø tilbageført til landzone. Planerne indeholder også et rekreativt område med vejadgang, støjafskærmning og regnvandshåndtering.

Forslaget til lokalplan og kommuneplantillæg sendes i otte ugers offentlig høring fra 27. august til 23. oktober 2025, og der holdes borgermøde den 10. september på Karrebæk Skole.

Et flertal i Plan-, Teknik- og Lokaldemokratiudvalget i Næstved Kommune anbefaler, at beslutningskompetencen til den endelige godkendelse overdrages til udvalget for at overholde tidsfristen.

Ifølge lokalplanforslaget skal Saltø Strandhuse skal udvikles for at øge mulighederne for ferieboligudlejning i Karrebæksmindeområdet. På Enø findes der i dag omkring 2.000 sommerhuse, men færre end 100 af dem bliver udlejet.

Området tiltrækker hvert år tusindvis af turister, især fra Danmark, Tyskland og Norge, og mange af dem ønsker at leje et sommerhus tæt på Karrebæksminde. Med åbningen af Femern-forbindelsen i de kommende år forventes antallet af udenlandske gæster at stige markant. Derfor er det nødvendigt at udvide udlejningskapaciteten, hvis området skal forblive attraktivt for turister.

Bag udviklingen af Saltsø Strandhuse står ejendomsudvikleren Nordic Ville fra Hellerup i samarbejde med Stenhøj Husene, som i området tilbyder nøglefærdige sommerhuse til priser, der starter ved 2,4 millioner kroner.

Tilmeld Nyhedsbrev